hızlı erişim tepe hızlı erişim alt
iç sayfa başlangıç

Reklam Sohbetleri15.06.2011

Compact Prodüksiyon Fikret Tüfekçi ile Reklam SohbetimizCompact Prodüksiyon  Fikret Tüfekçi ile Reklam Sohbetimiz

Compact Prodüksiyon'un kurucusu Fikret Tüfekçi ile bir söyleşi düzenledik.

Bir prodüksiyon şirketi açmanız nerden aklınıza geldi yani Compact prodüksiyon nasıl oluştu ?

Genç yaşlarda televizyon ve radyo yayınları çok ilgimi çekiyordu. Nasıl oluyor da görüntüler ve sesler bir merkezden milyonlarca kişinin izlediği televizyon ve dinlediği radyolara ulaşıyor diye o kadar kendimi kaptırmışım ki kendi imkânlarımla bir alıcı verici yapmaya kalkıştım ama sonuç tabi ki başarısız olmuştu. Özel radyoların ve televizyonların yeni yeni Türkiye de yer gösterdiği dönemlerde merakımdan birçok radyo ve televizyon kanallarını gezip çevremde yayıncılık sektöründen birçok arkadaş edindim hatta İstanbul dışında bile birçok radyo ve televizyonlarını gezip görüp nerede, nasıl hangi teknik cihazları kullandıklarına kadar bilgi sahibi oldum.

Orta öğrenimimi İstanbul'da bitirdikten sonra beni bir Amerika sevdası aldı götürdü Amerika'ya. Çok şanslıyımdır ki New York şehrinde kaldığım eve çok yakın bir yerde tam kendi ilgi alanım olan bir branşta eğitim veren Five Towns College isimli okulu bulup hemen kaydımı yaptırdım. Bu okul yayıncılığın haricince işin mutfak kısmı olan yapımcılık sektörü konusunda bir hayli profesyonel bilgi sahibi olmama sebep oldu. Birçok devletten farklı kültürlerden arkadaşlar edindim.
Reklamcılık ile ilgili olan bilgi birikimlerimizi paylaştıkça tecrübelerim artıyordu. Tabii ki ailemin maddi ve manevi desteğini unutmamak gerek.

Amerika'da 6 yıl geçmişti, artık Türkiye'ye gelmek ve kendime ait bir prodüksiyon şirketi açmak için can atıyordum. Nihayetinde de öğrenimimi tamamlayıp diplomamı aldıktan sonra Türkiye'ye geri döndüm.
Compact Prodüksiyon'u 2004 yılının Nisan ayında İstanbul'da kurdum. ‘Compact' İngilizcede yoğun demektir, bir diğer anlamı ise (Ebat olarak küçük fakat büyük ile aynı işlevi görüyor) anlamında kulağıma da söylemesi hoş geliyordu tercihim Compact'tan yana oldu. Teknik cihazlarımızı büyük bir heyecanla araştırıp satın aldık. Stüdyomuzu en üst düzey sistemlerle ve programlarla kurduk. Kuruluşumuzda emeği geçen Kadir Özübek, Sami Yaygıngöl ve Mehmet Ayyıldız sürekli yanımda oldular.

Profesyonel anlamda ilk yaptığınız işi hatırlıyor musunuz?

Yaptığımız ilk işlerden biri Metro Fm'in tanıtım jingleları oldu. Çok heyecanlıydım çünkü Türkiye'de ulusal çapta yayın yapan bir radyonun sözlü tanıtım müziklerini hazırlıyorduk, hem de severek dinlediğim bir radyonun. O zamanlar Metro Fm yayın yönetmenliğini yapan Esen Kayar'a teşekkürlerimi bir borç biliyorum. Gün geldi referanslarımızın arasına Coca Cola'yı ve Türk Havayolları'nı da aldık.

Amerika da işbirliği yaptığınız kimseler veya şirketler var mı ?

Elbette var: Tm Century Texas, Studio Center New York gibi isim yapmış şirketlerle iş birliğimiz oluyor. Özellikle İngilizce çalışmalarımızın seslendirilmesinde bizlerle iş birliği yapıyorlar. Özellikle biri var ki; Bill Ratner. O muhteşem, dünyanın tanıdığı film fragmanlarını süsleyen enerjik sıcak ve büyüleyici ses Türkiye'de Compact Prodüksiyon'la çalışmakta ve bizler için büyük bir övünç kaynağı olmaktadır. Web sitemizde Bill Ratner'a özel bir yer ayırdık, bu kendisinin de çok hoşuna gitti, onur duydu ve teşekkürlerini bizlere iletti. Yine aktör ve seslendirmen genç yakışıklı bir karakter olan Dc Douglas da her ne kadar uzakta da olsa çalışmalarımızda hep yanımızda olmuştur .

Şirketinizde birçok imaj çalışması yapıyorsunuz ve oyunculuk hizmeti de veriyorsunuz. Türkiye de bulunan diğer yapımcılık şirketlerden destek alıyor musunuz?

Şirketimizin kurulduğu senelerde iş birliği yaptığımız şirketler oldu ancak şu anda yaptığımız çalışmalarda bütün teknik veya personel ihtiyacımızı tamamen kendimiz karşılıyoruz. Işık sisteminden tutunda kameralar ve oyuncularımıza kadar kendi bünyemizde hizmet vermekteyiz..

Prodüksiyon dışında aynı zamanda organizasyon işi de yapıyorsunuz bu kadar işi aynı arada yürütmek zor olmuyor mu?

Organizasyon benim keyif aldığım işler statüsüne giriyor. Aksiyonu, koşuşturmayı ve heyecan verici işleri severim. Dakikalara oynamayı, yaptığım işlerle insanları mutlu etmeyi severim. Ahmet San Türkiye'de organizasyon için zamanında ne zorluklar çekmiş ve üstesinden gelmiş bir şahsiyettir. Kendisini çok severim. Zor olmuyor mu sorusuna gelince, aksine bana keyif veriyor. Yeter ki yapabileceğimiz bir işin altına girelim.

Reklamcılıkla uğraşan biri olarak Reklamcılık hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Biliyorsunuz reklam olmazsa olmazlarımızdan hayatımızda özellikle büyük metropollerde firmaların kendilerini ve ürünlerini tanıtıcı tek yol TV, Radyo, İnternet, gazete veya dergi gibi reklam mecralarıdır. Günümüzde internet reklamcılığı ön plana çıkmış olup insanların % 80 i gibi büyük bir kısmı zamanlarını internet karşısında geçirmektedir. İş o kadar ciddi ki son zamanlarda şirket olarak internette yayınlanması için firmalar bizlere plato kurdurup tanıtım filmi bile yaptırıyorlar. Reklam mecrası neresi olursa olsun iyi bir çalışmayla reklamı yapılacak hedef kitleyi belirleyerek en iyi şekilde
satış yapılıp şirketinize imaj kazandırabilirsiniz. Unutmayın ki Amerika'ya gidip oranın kültürünü yaşayan biri olarak diyebilirim ki Amerika bir reklam ülkesidir yaptığı filmlerle dünyaya kendisini tanıtan birçok ulusun bir araya geldiği karma bir ülkedir. Ülke kendi imajını reklamlarla kazanmıştır.

Son olarak web sitemiz olan reklam.com.tr hakkındaki düşünceleriniz nedir?

İnternette dolaşırken denk geldim gerçekten web sitesine bir hayli emek harcanmış başarılı bir reklamcılık portalı diyebilirim. Site A dan Z ye çok iyi tasarlanmış değişik bir prensiple çalışıyor olması
beni çok etkiledi sizleri kutluyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.

Bu güzel söyleşi için siz reklam.com.tr çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ederim.


Fikret TÜFEKÇİ
Compact Production

 

Bu reklam sohbeti ile ilgili yapılan yorumlar

fadime KILINÇ

19.01.2012
gayet başarılı ve doğru bir firma üstelik çalışanlarıda çok çok iyi ve usta ..


iclal uzunkol

22.06.2011
çok büyük firmaları bizle buluşturan, profesyonelliği samimiyetle harmanlayan çok özel bir production şirketi...


Bu reklam sohbetine yorum yapE-Posta AdresinizAdınız SoyadınızMesajınızGüvenlik Kodu

Reklam Sohbeti ile ilgili ziyaretçilerin yaptığı yorumlar Reklam.com.tr okurunun kendi görüşleridir, bu yorumlardan reklam.com.tr veya bağlı bulunduğu firma sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret içeren, yazı konuları ile ilgisiz, kişilk haklarına saldıran, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun olmayan yorumlar değerlendirmeye alınmayacaktır. Yorumlarınızı 'küçük harf 'lerle yazmanızı rica ederiz.